Młodość, miasto, muzyka

ilovelbn

Mówi się, że Lublin to miasto inspiracji, kultury, studentów, spotkania Wschodu z Zachodem. To jednak tylko oficjalny PR. Jaki jest Lublin w oczach jego mieszkańców, ludzi młodych, którzy nie boją się mówić bez ogródek, co naprawdę kochają, a co ich drażni. O Lublinie, wspomnieniach i marzeniach opowiadają bohaterowie „Lata w teatrze”, nowego projektu Teatru Osterwy.

 

Zaczęło się od piaskownicy i „gotowania” zupek z błota. Potem ławka w szkole i ta pod blokiem. Pierwsze przyjaźnie i miłości okazywane wspólną grą w berka, zajęciem kolejki do okienka po obiad czy zdobyciem najlepszego talerza ze stołówki. Wspólne odkrywanie tajemnic podwórka, miasta, życia. Zakręcone historie i ludzie. Czasami błędy i wojny, nawet między najlepszymi przyjaciółmi.  

„Lato w teatrze” to projekt MKiDN, który zakłada, że wakacje nie muszą być nudne, nawet jeśli spędza się je we własnym mieście. Szesnaścioro nastolatków, po zaledwie dwóch tygodniach warsztatów aktorskich, dramaturgicznych, muzycznych i scenograficznych, stworzyło spektakl. Mamy więc aktorów ubranych w jednakowe koszulki z napisem „I love LBN”, kaszkietówki i szorty. Mamy scenografię wykonaną techniką graffiti, ustawioną na szachownicy. Dzieci bawią się w piaskownicy, a wymalowany sprejami kot leci rakietą w kosmos. Mamy nawet hit, utwór zaśpiewany w finale przedstawienia. I pełną widownię. Czego jednak możemy dowiedzieć się od dzieci? – można zapytać z przekąsem.

 

Ulubione miejsce w Lublinie? Antykwariat i KFC, ławka w parku i rakieta na placu zabaw. Co ich wkurza? Sztywne reguły, fałsz, niepewność, zbiorowa odpowiedzialność na lekcjach i brak możliwości porozumienia. Do czego dążą? Aby na starość, z błogim uśmiechem na bezzębnych ustach, można było powiedzieć, że zrobiło się to, co się chciało i że jest się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi.

 

Brzmi znajomo? Przypomina nas samych sprzed lat? Może pewne rzeczy się nie zmieniają. Pewnie powiedzielibyśmy to samo, gdyby nas było na to stać. Można narzekać na młodzież, szczególnie gimnazjalną, ale ta w Teatrze Osterwy wykonała kawał dobrej roboty. Mimo, że trwają wakacje, nastolatki uczą się w teatrze nowych rzeczy, robią scenografię, piszą scenariusz i teksty piosenek, które nucimy pod nosem jeszcze po wyjściu z budynku. Widownia wypełniona po brzegi, owacje na stojąco. Dlaczego? Bo, pomimo iż jesteśmy w teatrze, ich opowieści brzmią zaskakująco prawdziwe.

 

Czy mieli tremę? Zapewne, jednak jej nie okazali. Jak napisali: „Bo czy trzeba się przejmować tym co będzie? A po co? Nie ma co się spinać, trzeba żyć na luzie, nieważne czy jesteś na dole, czy na górze”.

Magdalena Kusa

Lato w teatrze

I love LBN

Występują: Agata Grudzień, Marlena Jonasz, Joanna Kozak, Anna Ligęza, Krystian Mikiciuk, Oskar Mikiciuk, Jan Mitura, Paulina Niedziałek, Paulina Oleksa, Alicja Płucisz, Marta Płucisz, Natalia Sokołowska, Paulina Sulowska, Gabriela Szymczak, Olga Śliwińska, Mateusz Turecki

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, 12.07.2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s